A hangyák olyan életmentő módszert fejlesztettek ki, amelyhez hasonlóra csak az ember képes
A hangyák lenyűgöző teremtmények, amelyek mindig képesek meglepni a kutatókat. Egyes fajok a Föld mágneses mezejét használják tájékozódásra, mások savat köpnek a rájuk támadó lényekre, de akár fel is robbannak, ha a kolónia sorsa a tét.
Most pedig kiderült, hogy sebészorvosként sem vallanak szégyent, és meglepő könnyedséggel amputálják társaik végtagjait, hogy megmentsék őket, számolt be az IFLScience.
A floridai lóhangyák (Camponotus floridanus) először felmérik a sebet, megtisztítják, és csak ez után döntenek arról, hogy szükséges-e sebészi beavatkozás. A kutatócsoport, akik felfedezték ezt, korábban rájöttek arra, hogy egyes hangyák nyálában antibiotikum van. A floridai lóhangya azonban nem ilyen, így ők pusztán az ügyességükre kell, hogy hagyatkozzanak.
Elképesztő egészségüggyel rendelkeznek egyes hangyák
Erik Frank, a Würzburgi Egyetem viselkedésökológusa elmondta, hogy „ha amputációról beszélünk, akkor ez az egyetlen eset az állatvilágban, amely során egy egyed kifinomult módszert alkalmazva eltávolítja egy társának sérült vagy fertőzött végtagját”.

Épp egy életmentő műtét zajlik. Képernyőfotó: IFLScience/YouTube
A kutatócsoport szerint a hangyák először felmérik a sebet, majd eldöntik, hogy elég megtisztítani azt, vagy mindenképp “műtétre” lesz szükség, amely átlagosan 40 percet vesz igénybe. A combot ért sérülések mindig teljes körű szolgáltatásban részesültek, míg a sérült lábszár esetén mindig csak tisztításra került sor, és az előbbinek 90-95, míg utóbbinak 75% a túlélési aránya.
Úgy vélik, az, hogy amputálják-e a sérült végtagot vagy sem, attól függ, milyen magas a fertőzés kockázata. A csapat egy apró CT-berendezés segítségével rájött, hogy a comb felső részében rengeteg izomrost van, amely vért és hemolimfát szállít a testben. Ezzel szemben a lábszárban alig található izomszövet.
Frank úgy fogalmazott, hogy „a lábszársérülések esetén a hemolimfa áramlása kevésbé volt gátolva, így a baktériumok gyorsabban bejutottak a szervezetbe, míg a combsérüléseknél a vérkeringés sebessége lelassult az adott lábban”. Így, mivel a commban lassult a vérkeringés, a hangyáknak elég idejük van ahhoz, hogy eltávolítsák a sérült végtagot. Ezzel szemben a lábszárt ért sérülések esetén nem lassul a véráram, így a fertőzés gyors terjedése miatt nincs idejük a műtétre, így többet foglalkoznak a seb kitisztításával.
A Lausanne-i Egyetem evolúcióbiológusa, Laurent Keller hozzátette, hogy „mivel nem képesek elég gyorsan eltávolítani a sérült tagot a fertőzések elkerülése érdekében, inkább megpróbálják elkerülni a halálos fertőzést a seb ápolásával”.
„Az, hogy a hangyák képesek felismerni egy sérülést a társaikon, eldönteni, hogy fenn áll-e a fertőzés veszélye, és ennek megfelelően kezelni azt hosszú időn keresztül is, megmutatja, hogy olyan orvosi rendszert dolgoztak ki, amely az emberével vetekszik” – zárta mondandóját Frank.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mennyire van szükségünk az agyunkból a túléléshez?
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez